Hizli ve Kolay Hastane E-Randevu Almanın yeni adresi

hipertansiyon tedavisi

warning: Creating default object from empty value in /home/tedavi/domains/sagliktedavi.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  

Hipertansiyonun tedavisi nasıldır?

Hipertansiyon tedavisinde temel amaç, hedef organ hasarını önleyerek sakatlık ve ölümleri azaltmaktır. Öncelikle mevcut olan diğer kardiyovasküler risk faktörleri ve hedef organ hasarları tedavi edilmelidir. Sekonder hipertansiyon olan hastalarda yani hipertansiyonu başka bir hastalığa bağlı olan hastalarda hipertansiyona yol açan hastalık tedavi edilmelidir.Hipertansiyonun nedeni saptanamaz ise kan basıncı, hastaların yaşam düzeni değiştirilerek veya ilaçla düşürülmelidir. Hastalarda yaşam düzeninin değiştirilmesi ( ilaçsız tedavi ) kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Hipertansiyonun ilaçsız tedavisi mümkün mü?

İlaçsız tedavi yani yaşam düzeninin değiştirilmesi, kan basıncı yüksekliğini kontrol etmenin yanı sıra hipertansiyonunun önlenmesinde de yararlıdır. Hastalar, ilaçsız tedaviyi kesinlikle ihmal etmemelidir. Şişmanlık, şeker hastalığı veya kanında yağı yüksek ( hiperlipidemi ) olan hastalarda, yaşam düzeninin değiştirilmesinin önemi daha da artar. Yaşam düzeninin değiştirilmesi, hipertansiyonu tek başına kontrol edebileceği gibi ilaç gereken durumlarda, ilaç dozunun azaltılmasına da olanak sağlar. Yaşam düzeninin değiştirilmesindeki temel noktalar, aşağıda özetlenmiştir:

Yüksek tansiyon nasıl tedavi edilir?

Yüksek tansiyonun en önemli tedavi yöntemi, kontrol altına alınmasıdır. Yaşam tarzınızı, tansiyonunuzun düşmesini ve kalk krizi riskinizin azalmasını sağlayacak şekilde değiştirebilirsiniz. Aşırı kiloluysanız, egzersiz yaparak kilo vermeniz tansiyonunuzu düşürecektir. Tütün ürünleri kullanıyorsanız ya da alkol tüketiyorsanız, daha az tüketmenizi ve hatta bırakmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda, diyetinize bol miktarda meyve, sebze ve yağ ve tuz oranı düşük besinler eklemeniz gerekir.

Son yorumlar