Hizli ve Kolay Hastane E-Randevu Almanın yeni adresi

Migren belirtileri

warning: Creating default object from empty value in /home/tedavi/domains/sagliktedavi.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  

Migren nasıl anlaşılır?

Baş ağrısı en tipik belirtisidir. Hastaların tamamına yakınında (%90 gibi) bulantı olur, sadece 1/3′ünde kusma meydana gelir. Yine hastaların çoğunda fotofobi (ışıktan rahatsız olma), fonofobi (sese karşı hassasiyet),

osmofobi (kokulardan rahatsızlık) benzeri, duyularda belirgin duyarlılaşma ortaya çıkar. Hasta karanlık ve sessiz bir ortam ister. Birşey yiyememe sıkça görünse de bazı yiyeceklere (örn: çikolata) istek hali de olabilir.

Migrenin ön belirtileri

Bazı kişiler migren baş ağrısının geldiğini bildiren ön belirtiler yaşamaktadırlar. Bu öncü belirtilere prodrom (ön belirtiler) adı verilir ve aktif migren atağı meydana gelmeden saatlar hatta günler öncesinde meydana gelebilir. Ön belirtiler, coşku veya yoğun enerji hissi, aşerme, susuzluk, yorgunluk veya huzursuzluk veya depresyon gibi duygu durum değişikliklerini kapsar.

Migren belirtileri nelerdir?

Eğer bir kişi, duyusal belirti veya ışık ve renk parlaması gibi vücuduna ne olacağını kestirmesini sağlayan uyarıcı belirtiler yaşadığını söylüyorsa, diğerleri hafif bir şekilde şüpheli olabilir. Açıklamanın son moda bilim kurgu TV dizisi veya aksiyon kahramanlık filminden bir karaktere olabileceğini düşünebilirler, fakat bunun söz konusu belirtilere neden olan ve milyonlarca insanı etkileten bir hastalık olabileceğine inanmakta güçlük çekebilirler.

Son yorumlar