Hizli ve Kolay Hastane E-Randevu Almanın yeni adresi

Diyabet

warning: Creating default object from empty value in /home/tedavi/domains/sagliktedavi.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  

Diyabetin komplikasyonları

Vücudunuz mükemmel derece etkin bir makinedir. Kemiklerin, kasların ve organların tümü hem basit hem de karmaşık görevleri yerine getirmek için birlikte çalışır. Ne yazık ki bu makinenin tek bir aksamı bozulursa genellikle bu durum tüm vücudunuzu etkiler.

Şeker hastalığının uzun vadede etkileri vücuttaki sistemlerde ve organlarda farklı komplikasyonlara neden olabilir. Bazı sorunlar hemen kendisini gösterirken bazıları zamanla ilerler ve ileri seviyeye gelene dek kendini göstermez.

Diyabet ve doğru beslenme

Bir kişiye şeker hastalığı teşhisi konulduğunda, herkesin ne yemesi ve ne yememesi konusunda tavsiyeleri var gibidir. Her gün “yenmemeliler” listesi büyürken “yenmeliler” listesi daha da küçülür. Ve bir an gelir ki geriye yenecek bir şey kalıp kalmadığını merak edersiniz.

Ancak, şeker hastalarının neler yiyip neler yiyemeyeceği ile ilişkili pek çok efsane vardır. Sadece tavsiye almaktansa bilgili tercihler yapmak her zaman daha iyidir – ‘TAMAM’ listesinde göreceklerinize şaşırabilirsiniz.

Karbonhidratları

Anlamak

Diyabetin göze etkisi

20 ila 74 yaş arası yetişkinlerdeki körlüğün önde gelen nedeni, şeker hastalığıdır. Şeker hastalığında bulunan yüksek kan şekeri, merceklerin şişmesine ve görme kabiliyetinizin bozulmasına yol açarak göze zarar verebilir. Eğer şeker hastasıysanız, şeker hastalığı ile ilişkili komplikasyonları önlemek için düzenli göz muayeneleri şarttır.

Gözün Temel Yapısı

Göz, bir organ olarak kabul edilir. Gözün beyaz kısmına sklera (göz akı) adı verilir ve konjunktiva adı verilen ince sümüksü bir zarla çevrilidir. Skleranın gözün ön kısmından görünen bölümü ise kornea (saydam tabaka) olarak bilinir.

Diyabet nasıl tedavi edilir?

İnsanlar genellikle şeker hastalarının hastalığı kontrol etmek için zaten insülin iğneleri olduklarını zannederler. Gerçek ise, şeker hastalığı yönetiminin diyet ,egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri ile başladığıdır. Bu tedbirlerin, vücudun insülin üretimini veya emilimini düzenlemesine yeterince yardım etmediği durumlarda, kan şekeri düzeyleri ağızdan alınan ilaçlarla ve bu durumda nihayetinde insülin iğneleriyle kontrol altına alınabilir.

Diyabetin belirtileri nelerdir?

Gizli şeker hastalığına sahip bireylerin tedavi maliyeti çok yüksek rakamları buulmaktadır. Gizli şeker konusu diğer hastalıklar kadar sık duyulmasa da, bu durum sağlık harcamalarının ciddi bir bölümünden sorumludur. Gizli şekerin, diyabet riskinizi artırıyor olmasına rağmen, bu durumu tersine çevirmenin mümkün olduğu, işin olumlu tarafıdır.

Gizli Şekerin Tanımı

Şeker hastalığının etkileri

Vücudunuz mükemmel derecede etkin bir makinedir. Kemiklerin, kasların ve organların tümü hem basit hem de karmaşık görevleri yerine getirmek için birlikte çalışır. Ne yazık ki bu makinenin tek bir aksamı bozulursa genellikle bu durum tüm vücudunuzu etkiler.

Şeker hastalığının uzun vadede etkileri vücuttaki sistemlerde ve organlarda farklı komplikasyonlara neden olabilir. Bazı sorunlar hemen kendisini gösterirken bazıları zamanla ilerler ve ileri seviyeye gelene dek kendini göstermez.

Şeker hastalığının teşhisi

Şeker hastalığı teşhisi, aşağıdaki kan testlerinden herhangi biri ile konulabilir:

· Açlık kana şekeri testi

· Oral glikoz yükleme testi

· Rasgele kan şekeri testi

Açlık Kan Şekeri Testi

Şeker hastalığının nedenleri

Eğer yetişkinseniz, aşırı kiloluysanız ve aşağıdaki risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahipseniz, şeker hastalığı açısından test yaptırmak için bir doktora başvurmalısınız. Çünkü erken yaşta şeker hastalığı geliştirme olasılığınız yüksek demektir.

· Hareketsiz yaşam tarzı

· Şeker hastalığı olan bir ebeveyn veya kardeş

· Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek kan basıncı

· Yüksek kilolu bir çocuk doğurmak.

· Gebelik şekeri.

Eğer şeker hastalığı risk faktörlerine sahipseniz, mutlaka en azından üç yılda bir şeker hastalığı için test yaptırın.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Eğer şeker hastalığı açısından risk altındaysanız veya bu hastalığın sizde olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Diğer hastalıkların aksine, şeker hastalığını (diyabet) teşhis etmek oldukça kolaydır. Doktorunuz yaşadığınız belirtiler hakkında sorular soracak ve şeker hastalığınızın olup olmadığını belirlemek için de sizden bazı basit kan testleri isteyecektir.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker hastalığının yaygın belirtileri:

· Aşırı susama

· Sık idrara çıkma

· İştah artması

· Açıklanamayan kilo kaybı

· Yorgunluk

· Bulanık görme

Şeker Hastalığı ile Yaşamak

Şeker hastalığı tanısı konan kişiler, yaşam tarzlarında bazı sağlıklı değişiklikler yaparak ve sağlık uzmanları ile yakından çalışma içerisinde olarak bu hastalığı kontrol altında tutabilirler.

· Taze meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız süt, az yağlı süt ürünleri, fasulyeler, yağsız et ve balık içeren kalp açısından sağlıklı bir diyet benimsemek

· Makarna, pirinç, kraker, ekmek ve tahıllar gibi liften zengin ürünler tüketmek

· Tuz ve yağ alımını azaltmak

Son yorumlar